A júniusi képviselő-testületi ülésen döntés született az idősek és elesettek támogatását szolgáló Társadalmi Megbecsülés Program elindításáról, a Francia úti és a Mexikói úti kritikus állapotú MÁV-területek helyzetét rendező megállapodásról, a parkolóautomaták kivezetéséről, valamint az Örs vezér téri Gomba sorsáról is tárgyaltak.
Az ülés kezdete előtt Rózsa András polgármester megemlékezett a közelmúltban elhunyt Pelyva Györgyről, Zugló díszpolgáráról, a kerület korábbi vezetőjéről, aki egész életét Zuglónak szentelte, külön figyelmet fordított a nehéz helyzetbe került nyugdíjasok támogatására és a helyi közösségek megsegítésére.
Az önkormányzat nehéz anyagi helyzete ellenére is segíti az időseket és elesetteket a Társadalmi Megbecsülés Program elindításával. Ennek keretében ősszel 8000 forint értékű vásárlási utalványt kapnak azok a nyugdíjasok vagy rokkantak, akiknek havi jövedelme nem éri el az 500 ezer forintot. Az utalványt az önkormányzat állítja ki és helyi kereskedőknél lehet majd beváltani, ezzel nemcsak a rászorulókat, de a zuglói kereskedőket is támogatni kívánja az önkormányzat.
Hevér László György alpolgármester azt reméli, hogy a Társadalmi Megbecsülés Programon keresztül sikerül majd elérni azokat a nyugdíjasokat és rászorulókat is, akik mindeddig nem hallottak az önkormányzat részükre kidolgozott támogatásairól.
Főleg a Francia úti és a Mexikói úti MÁV-területek áldatlan állapotának felszámolását szolgáló, haszonbérleti szerződést – mely az önkormányzat és a MÁV között jött létre – egyhangúlag jóváhagyta a testület. Végső szakaszába érkezett a 2024 óta tartó egyeztetés. Az úttörő tárgyalásokat Lepsényi László képviselő folytatta le a vonattársasággal, melynek eredményeként 30 hektárnyi vasúti terület az önkormányzat kezelésébe kerülhet haszonbérleti szerződés formájában, melyhez a MÁV vezetőinek aláírása szükséges még. Ennek eredményeként az önkormányzat fizikai akadályokkal lezárhatja és kamerákkal láthatja el a kritikus állapotban lévő területet, elszállíthatja a hulladékot, illetve az önkormányzati rendészek segítségével fenntarthatja a rendet.
A testület elfogadta a szándéknyilatkozatot az Örs vezér tere átalakításáról, melynek központi témájaként a Gomba további sorsa állt, a kérdéssel a fővárosi közgyűlés is foglalkozott. Az önkormányzat egyeztetett az épület tulajdonosával, a BKV-val, e szerint Zugló készítene egy műszaki felmérést a felújítási költségek meghatározásához, ezután egy pályázatot írna ki egy kulturált kávézó üzemeltetésére. A folyamat lefolytatása érdekében módosították a 2025-ös határozatot.
Visszavonták a parkolóautomaták üzemeltetésére kiírt feltételes közbeszerzést, hisz július 1-től sem készpénzzel, sem bankkártyával nem lehet jegyet venni a budapesti parkolóautomatákból.
Két hónapig, vagyis július 1-től augusztus 31-ig a még meglévő automatákban továbbra is regisztrálni lehet majd a napi kétórás, illetve a megfelelő automatákban a gyermekszállítási engedélyt. Szeptember 1-jétől csak a webes felületeken lehet mindezt megtenni, addigra elkészül a gyermekszállítási kedvezmény aktiválásának megoldása is, ami jelenleg csak a jegykiadó automatákban történhet. A napi kétórás várakozási hozzájárulás érvényesítése már több mint két éve webes felületen is elérhető, a https://parkstart.zugloiparkolas.hu oldalon. Ennek használatáról az útmutató is rendelkezésre áll a https://www.zugloiparkolas.hu/napi-ketoras-lakossagi-varakozasi-hozzajarulas/ oldalon. (ZKNP tájékoztatója szerint)
Az Ilosvai Selymes tér hosszabb távú autómentesítéséről is döntöttek a képviselők. 2025 júliusa és szeptembere között próbaként csak a gyalogosok és a kerékpárosok használhatták a teret, ezekre a tapasztalatokra építve tervezik a környék közlekedésének átalakítását, hogy az autók helyett a gyalogosok használhassák a teret. Az átalakítás része a Rákos-patak mentére tervezett rekreációs övezet kialakításának.
Megszavazták a Heltai Gáspár Általános Iskola előtti szakasz teljes autómentesítését is, vagyis iskolautcát alakítanak ki az intézmény előtti részen a Padlizsán utcában (a Bolgárkertész utca és a Bánki Donát utca között). A most parkolóként használt közterületet pedig közösségi tervezéssel, vagyis a gyerekek, a szülők és a környéken élők véleményét kikérve alakítanák át.
A ZKNP üzemeltetésében Zuglóban jelenleg 252 térfigyelő kamera szolgálja a biztonságot. Az idén létrehozott munkacsoport további 11 kamera telepítését javasolta, hat helyszínen a rendőrség kezdeményezésére, további ötön az önkormányzathoz beérkezett igényekre alapozva. A fejlesztés nagyjából nettó 50 millió forintba kerül, a testület ezt az előterjesztést is megszavazta.
Sürgősségi előterjesztésként került a testület elé a Vezér utca 120-126. szám alatti telek megvásárlásáról való döntés. A telket zöldterületként kívánja megtartani az önkorányzat.
A testületi ülés felvételét a linkre kattintva tekintheti meg:














