A pszichiátriai és addiktológiai problémával küzdő serdülők és felnőttek felismerésének, kezelésének és támogatásának lehetőségeit járták körül a szakemberek a Tiszta Jövőért Köszhasznú Alapítvány és a Zuglói Kábítószerügyi Egyeztető Fórum által rendezett szakmai napon. A kábítószerellene világnap alkalmából megszervezett programon az érintettek is megszólaltak, elmesélték személyes történeteiket.
„A világnap minden évben emlékeztet arra, hogy a függőség nem egyéni gyengeség, hanem társadalmi, közösségi kihívás” – fogalmazott megnyitójában Kinisch Andrea alpolgármester.
„A pszichológiai, az addiktológiai programok kéz a kézben járnak, az önkormányzat pedig nem maradhat semleges néző”– mondta. Lepsényi László, a Zuglói Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) elnöke. Rámutatott, a politika célja, hogy ezekhez a területekhez anyagi és infrastrukturális hátteret biztosítson. Szerinte a zuglóiak szerencsések, mert a kerületben működik a Tiszta Jövőért Alapítvány.
A Hidak a felépüléshez, pszichiátriai és addiktológiai kihívások, valamint támogatási lehetőségek kettős diagnózisú serdülők és felnőttek számára című szakmai napon az első előadó Dr. Bodrogi Andrea pszichiáter, neurológus, addiktológus főorvos és Gallai István tapasztalati szakértő és a Hanghalló módszer oktatója voltak. A pszichiáter hangsúlyozta, a szakemberekben félelem van a kettős diagnózissal élők ellátásával kapcsolatban. Elhangzott, hogy sok a tüneti átfedés a szerhasználat és a mentális zavar között. Hibának tartják, ha a két probléma közül csak az egyiket veszik észre. Rámutatott, fontos a korai felismerés, az edukálás, a család bevonása és a személyre szabott gondozási terv, ugyanis nem tüneteket, hanem embert kell kezelni.
Gallai István ma már Hanghalló módszer oktatója. 26 éves volt, amikor 2004-ben paranoid skizofréniával diagnoztizálták. Úgy véli, a módszer hatékony a skizofrénia kezelésére, a hangoknak üzenetük, szimbolikus jelentésük van. Elmesélte saját történetét, így a résztvevők megtudhatták, gyerekkorában testvérével együtt mindent megkaptak a szüleitől, majd amikor kollégista lett, sok alkoholt fogyaztott, amitől elmúltak a szorongásai, később pedig a füves cigit és a partidrogokat is kipróbálta. A hanghallásai egy szakítás után kezdődtek, amikoris minden negatív érzés, minden szorongás feltört belőle. A fordulópont akkor jött el, amikor a szülei elvitték egy pszichiátriára és azt mondták neki, hogy ha nem változtat, nem segítenek. Istvánt ma már az élteti, hogy segíthet másoknak.
A program második részében Dr. Bárdosi Réka az Egészségdokk Közhasznú Alapítvány Gyermek és Ifjúság Addiktológiai Rehabilitációs Intézet gyermekpszichiáterének beszámolójából kiderült, a serdülő korban többségében előbb jelentkezik a pszichés zavar és azután a szerhasználat.
Az intézmény tapasztalati segítője, szociális munkása, Fitos Veronika öt éve felépülő szenvedélybeteg elmondta, csodálatos megélni, hogy most már szakemberként segítheti a fiatalokat. Munkájuk hatékonyságáról pedig nem ők, hanem két ellátottjuk, a tavaly végzett Lili és a még terápia alatt lévő Róza mesélt. Mindketten kendőzetlenül beszéltek önmagukról. Utóbbi elmondta, kint beteges hazudozó volt, 5 hónappal később pedig már tud őszinte lenni.
„Odabent közös célért dolgozunk, hogy ne kelljen szerekhez nyúlnunk. Egész nap csoportfoglalkozásaink vannak és a mozgásra is figyelnek” – avatott be a mindennapokba a fiatal lány. Lilinek Veronika volt a mentora, aki – mint fogalmazott – nem babusgatta.
„Két hét után adományruhákba kellett öltöznöm. Nehezen bújtam ki a saját drága ruháimból. Olyan is volt, hogy egy hétig csak azt mondhattam, hogy rendben. Ez segített abban, hogy letisztuljanak a gondolataim. Túl sokat gondoltam magamról, hisztiztem, játszmáztam, manipuláltam. A terápia alatt meg kellett tanulnunk felnőttekké válni, a felépülés útján elindulni, felelős döntést hozni, felméni a következményeket, célokat kitűzni. A tudatosság volt a legfontosabb” – magyarázta felépülésének folyamatát.
Lepsényi László, a Zuglói KEF szakmai elnöke és Gondi János, a Tiszta Jövőért Közhasznú Alapítvány elnöke zárszóként úgy fogalmazott, elvarázsolta a lányok önreflexiója.



















