Második alkalommal rendezték meg az Ond vezér útja 39–47. számú ház lakóinak és a környékbelieknek a szomszédünnepét. A rendezvény megálmodója és szervezője, Cseh Ildikó, a szövetkezeti ház ügyvezetője először tavaly, az épület ötvenedik évfordulója alkalmából hívta életre a szomszédünnepet, idén június 13-án, szombaton gyűlt össze az összetartó lakóközösség. Az eseményen Rózsa András polgármester és Hevér László György alpolgármester, a körzet önkormányzati képviselője, a ház szülötte is jelen volt.

A szomszédünnep előkészítését a napközbeni zivatarok kissé megzavarták. Ildikó a négy órakor, az esemény kezdetekor kicsit aggódott, hogy vajon lesznek-e elegen, de ahogy a felhők oszladoztak, szép lassan megtelt a tér, a zene is odavonzotta a környéken élőket, akiket finom pörkölt, savanyúság és aprósütemények vártak az önkéntes felajánlásoknak köszönhetően, de tombolát is vásárolhattak 400 Ft-ért, illetve azoktól, akik nem voltak a ház lakói, 1500 Ft-ot vagy a feletti összegű hozzájárulást kértek az ételhez.

Cseh Ildikó köszöntötte a polgármestert és az alpolgármestert. Megköszönte az önkormányzat támogatását, kiemelte a példaértékű közösségi összefogást, ami jellemző volt a tavalyi évre is. Idén sokan már önként vállaltak feladatokat, és voltak felajánlások, amelyek már előrevetítették a mostani rendezvény sikerét – fogalmazott.

„Szeretném megköszönni azoknak, akik munkájukkal, felajánlásaikkal hozzájárultak a mai nap jó hangulatához” – külön köszönetét fejezte ki a felügyelőbizottság mindhárom tagjának: Dombóvári Mártának a pörkölthöz való hús felajánlásáért, Mayer Györgyinek, aki egyhavi tiszteletdíját ajánlotta fel a rendezvényre, valamint Agócs Elvírának, aki a tombolákhoz vásárolt kaparós sorsjegyet. Továbbá kiemelte Kovacev Milost, aki ismét kenyeret ajánlott fel.

 

„A házunk összes földszinti bérlője a tombola nyereményeihez tett felajánlásokat” – folytatta Ildikó. „A 47-es lépcsőházban Püski Zsófia fodrász egy hajszépítést, a 45. lépcsőházban Pál István a tetováláshoz 15%-os kupont ajánlott fel, a 43-as lépcsőházban Dénes Katalin, a 41-es lépcsőházból Fábián Katalin járult hozzá kozmetikai csomaggal a nyereményekhez.”

Ildikó elmondta, hogy a 39-es lépcsőházból az Éjjel-Nappal Üzemzavarelhárítás cégtől sörpadokat és a főzéshez szükséges eszközöket kapták. Kiss István lakó a zenei szolgáltatást és a rendezvény lebonyolítását segítette, Máté Zoltán és Kisfalvi Mihály a pakolásból vette ki a részét. Klinkó Robi és Heni élőzenét adott. A főszervező a külső segítőket is kiemelte: Katona Ritát, Timár Pétert és Timár Lindát, akik a főzésben, logisztikában segítettek. Elvíra és Erika – Ildikó személyes ismerősei – a tombolában és a közös játékban segédkeztek. Külön kiemelte Hermann Andrea takarító-gondnokot, aki a megelőző hetekben minden területen segítette az esemény megvalósulását.

„Egy ilyen rendezvény akkor lehet sikeres, ha sokan együtt teszünk érte, akár munkával, akár más felajánlással, akár azzal, hogy itt vannak, és együtt töltik ezt a napot” – zárta gondolatait Ildikó.

Rózsa András polgármester hangsúlyozta, hogy az önkormányzat továbbra is támogat minden hasonló kezdeményezést, melynek célja a szomszédok kapcsolatteremtése, a közösségépítés. Méltatta Ildikó munkáját az itteni kezdeményezésben, szervezésben. A polgármestert többen is megkeresték, beszélgettek vele.

Hevér László György alpolgármester elmondta, hogy az épületet tekinti szülőházának, itt tanult meg pingpongozni még csontlabdával, és az akkor a környéken élő kínai gyerekek tanították meg neki a tollszárfogást.

„Engem minden ideköt, és ennek a kötődésnek az egyik fontos következménye, hogy a környék megújítása miatt kezdtem el politizálni” – elmondta, hogy a már megvalósult idei felújítások mellett a nagy sportpálya legkésőbb a következő év tavaszára kormányzati segítséggel elkészül. „2027-ben lesz Rákosfalva 155 éves. A jövő évben nagyon sok hasonló szomszédünnepet tervezünk a területen, hiszen a Rákosfalva-életérzést úgy lehet összerakni, ha az itt élő emberek találkoznak, beszélgetnek egymással és megismerik egymást.”

Csordás Jánosné Panna néni öt éve él az Ond vezér utcai panelben, bár Zuglóban született, sokáig a férjével itt is laktak, de ahogy mesélte, férje nagyon szeretett kertészkedni, így húsz évig Kistarcsán éltek, ahonnan Panna néni rendszeresen bejárt, hogy a kuncsaftjainak a haját megcsinálja, fodrászként dolgozott. Férje halála után fia tanácsára költözött az épületbe. A tavalyi első szomszédünnep is nagyon tetszett neki, most is örömmel jött, hogy találkozzon a többi lakóval.

Bankó Miklós ugyan nem él a házban, de ő is Zuglóban lakik. Örömmel jött segíteni Ildikónak, akivel, ha találkoznak, nagyon jókat beszélgetnek. Van egy lakása az épületben, úgy látja, hogy ezek az ingatlanok nagyon jó beosztásúak.

Ötven éve élnek az Ond vezér útján