Amennyiben sokat fogyasztunk abból, ami számunkra kedves, elveszítjük a benne rejlő örömeinket – ez az egyik fontos üzenete Dávid Ferenc szociológus Az örömök urai, a szenvedélyek vámszedői című előadásának. A szakember szerint a szocializációnkból kimaradt, hogy mihez kezdjünk a vágyainkkal, az örömeinkkel.

„Minél kevesebbet, minél ritkábban kellene fogyasztanunk a számunkra kedves fogyasztási cikkből, mert ha nem figyelünk a vágyainkra, azok ellenünk fordulnak” – szögezte le Dávid Ferenc. „Kimondani és beszélni könnyű erről, de a hétköznapokban valóban mértékkel élni nem sajátja az embernek. Sőt! Ellenkezőleg. Korunk azt sugallja, szerezzünk meg mindent, elégítsük ki vágyainkat”– mutatott a problémára. Szerinte a függőségeinkből való felépüléshez semmi köze a mértékletességnek, ugyanakkor az a jól működő ember sajátja.

A szociológus úgy véli, ahol már nincs kontroll, ott nem lehet mértéket tartani, ezért józanul élni sokkal könnyebb, mint önmérsékletet gyakorolni főleg úgy, hogy a legtöbb örömforrást, például alkohol, gyógyszer, dohánytermék, szerencsejáték megvásárolhatjuk a boltban.

„Ha valaki kimondja, hogy ezzel baja van, az óriási dolog, ha azt is, hogy segítségre van szüksége, akkor már megtette az út nehezebb felét, már csak a hosszabb van hátra” – magyarázta, és azt javasolja, ha valaki valamilyen tudatmódosítót használ, építsen be józan szakaszokat az életébe. Elmondta, hogy elvész az öröm, ha mindennap fogyasztunk tudatmódosító szereket, de ha szüneteket tartunk, akkor megjelenik a sóvárgás, ha pedig legyőzzük azt, megkapjuk az örömöt.