Nyolcvanegyedik életévében elhunyt Pelyva György Zugló korábbi tanácselnöke, majd alpolgármestere, a kerület díszpolgára. Pelyva György azon ritka politikus volt, aki „túlélte” a rendszerváltást, azaz hiába töltött be fontos szerepet a tanácsi időszakban, az önkormányzat működése is elképzelhetetlen lett volna nélküle. Ő ugyanis nemcsak ismerte, hanem szerette és tisztelte is Zuglót, és a kerület érdekeit mindig szem előtt tartotta. Sokat köszönhettek neki a helyi nyugdíjasok, a kerületi közösségek, és nagy szerepe volt abban, hogy Zuglót a kerülettől 700 km-re levő erdélyi Alsórákoson is megszerették.

Még 1998-ban történt ugyanis, hogy a Gödöllőn rendezett kárpát-medencei polgármester-találkozóra ellátogató alsórákosi településvezető, Gáspár Tamás az Örs vezér terén leszállt a hévről, és gyalogosan elindult a Nagy Lajos király útján. Aztán az egyik utcasarkon felnézett az utcanév-táblára, melyen az út neve felett megpillantotta az Alsórákos feliratot. Az erdélyi Alsórákos polgármestere meg sem állt a zuglói városházáig, ahol Pelyva György akkori alpolgármesterrel is sikerült találkoznia. Ennek a váratlan találkozásnak volt köszönhető, hogy 2000-ben már meg is született az együttműködési megállapodás a két település vezetősége között. A kapcsolat pedig az elmúlt két és fél évtizedben végig kitartott, a zuglói diákok rendszeresen látogathattak Erdélybe, míg az alsórákosi gyerekek is minden nyáron élvezhették a kerület vendégszeretetét. Ezen kívül a két önkormányzat delegációi is részt szoktak venni egymás ünnepségein, a Zuglói Napok rendezvénysorozaton, illetve az alsórákosi Szabadságnapon.

Ez csak egy apró részlet, mely arról árulkodik, miként gondolkodott Pelyva György Zuglóról. De számtalan hasonló fontos zuglói történetet tudnánk az ő pályafutásából felemlegetni. A kerület történetének, értékeinek és közösségi életének kivételes ismerője volt, akinek véleményére és tapasztalatára mindig odafigyeltek. Olyan tudással rendelkezett Zuglóról, amely felbecsülhetetlen értéke volt a kerületnek.

A kiemelkedő kvalitású politikus 2015-ben a Zugló Díszpolgára kitüntető címet is kiérdemelte.

Pelyva Györgyöt a Zuglói Önkormányzat saját halottjának tekinti.