Gergely Ádám, a Zuglói Önkormányzati Rendészet tagja május 24-én reggel hét körül a Ferihegyi repülőtérre vezető úton, a Csatári út irányába haladt autójával, amikor észrevette, hogy a járművek intenzíven lassítanak, majd az előtte haladók átsorolnak a szembemenő sávba. Az okot ekkor még nem látta, de már ösztönösen tudta, hogy ez nagy bajt jelenthet.
Mint hamarosan meglátta, egy nagyjából 10 méteres villanypózna feküdt keresztben az úton, elfoglalva a két forgalmi sávot. Ádám egy sárga taxit is észrevett az úton: a jármű eleje összetört az ütközéstől, amelynek erejét a kinyílt légzsákok is jelezték. Nem teketóriázott, és azt tette, amihez a legjobban ért. Egyszerre gondolkodott rendészeti szakemberként és elsősegélynyújtóként.
„A helyszín biztonsága érdekében járművemmel keresztben megálltam, elfoglalva a két forgalmi sávot” – emlékszik vissza a történtekre Ádám. Nem féltve a saját autóját cselekedett, mert azt tapasztalta, hogy az autósok nem veszik észre az akadályt: vezetés közben annyira lefoglalja őket maga a baleset.
„Láttam és hallottam, hogy egy személy az úttesten rohangál és angol nyelven veszekszik a taxi járművezetőjével. Róla azt gondoltam, hogy a taxi utasa lehet, ami később be is igazolódott” – folytatta Ádám.
Ezt követően segítséget nyújtott, amihez minden eszköze meg is volt, hiszen Ádám idén szerzett rendész medic képesítést, és pontosan tudta, hogyan kell felmérni és ellátni a sérülteket. Arra figyelmet fordított, hogy tanúkat keressen, akik látták a balesetet. A katasztrófavédelem egyik munkatársa is megállt, aki épp szabadidejében észlelte a káresetet.
Nem volt könnyű helyzetben, mert a taxi utasa, akivel ráadásul angolul kellett kommunikálnia, nagyon ideges volt, ezért nyugtatnia kellett, hogy meg lehessen vizsgálni. A férfi szeretett volna elmenni, még az ellátásról is le akart mondani, annyira sietett a repülőtérre, mert indult a gépe – Ádám így rakta össze a képet az idegesség okáról. A 35 év körüli taxisofőr ugyan ki tudott szállni, de végtagzúzódásokat szenvedett, és eszméletvesztése is volt – mérte fel munkatársunk. Őt is nyugtatnia kellett, hogy megvizsgálhassa és elláthassa. Nem sokkal később segítséget is kapott, amikor egy vidéki mentőállomás két műszakon kívüli tagja megállt, és átvette az ellátást.
Hamarosan megérkeztek a mentők, a rendőrség, a tűzoltóság és a forgalomirányítás szakemberei. Ádám higgadt, körültekintő fellépése során ellátta az elsődleges balesetmegelőzési feladatokat, adatgyűjtéssel megalapozta és segítette a szolgálatban lévő társszervek munkáját, majd a segítség megérkezéséig elvégezte a legszükségesebb sérültvizsgálati feladatokat is.
Ádám idén tölti 10. szolgálati évét a Zuglói Önkormányzati Rendészetnél, azonban eredetileg csak egy átmeneti munkának gondolta a hivatást.
„Az első fél évben átlagos munkaként tekintettem rá, és nem kedveltem, azonban hamar megszerettem, és kibontakoztathattam a kreativitásomat” – mesélte Ádám. „Az elején nem voltam tisztában azzal, milyen feladatokat végez egy önkormányzati rendész, és voltak bennem előítéletek. Ami megfogott, hogy mindig van valami újítás, amit be tudok hozni, és hasonlóan haladó mentalitású emberekkel találkozhatok. Apró lépésekkel megismertethetem a szakma jó és árnyoldalát a lakosokkal. Ami a legélvezetesebb, hogy nincs két egyforma eset és egyforma nap, mindig van mit tanulni, és mindig van hol segíteni” – taglalta kicsit bővebben hivatása lényegét.
Ádám jövőbeli tervei között szerepel, hogy folytatja pályafutását a zuglói rendészet kötelékében, azonban szeretné szakirányú tudását elmélyíteni a felsőoktatásban.
„Az elszántság mellé párosítani kell az elméleti és gyakorlati tudást is, hogy szélesebb körben helytállhassunk az utcán” – fogalmazta meg hitvallását. Ádám a rendész medic képesítése kapcsán a kispesti mentőállomáson volt gyakorlaton; az ott szerzett tapasztalatok arra ösztönözték, hogy tudását hivatásos mentőápolói végzettséggel is megerősítse.
Ádám példaképül szolgál az önkormányzati rendészet területén, mivel arra emlékeztet, hogy napjaink kihívásai közepette több szerepkörben is helyt kell állnia annak, aki a rendészetet választja hivatásának.
„Szívemhez közel áll a növekvő közösségimédia-jelenlét is. Így aki kíváncsi a munkánkra, betekintést és egy apró darabot kaphat abból, amivel nap mint nap szembenézünk. Legtöbbször ezek egyszerű feladatok, de olykor összetett, fárasztó és hosszú folyamatok, mentális és/vagy fizikai terhelés mellett” – beszélt bővebben munkájáról Ádám.
Sok sikert kívánunk neki jövőbeli terveihez!












