Idén sem marad zuglói regény nélkül az ünnepi könyvhét. A 97. alkalommal megrendezett vásáron Marton Mária dedikálta A szerelem kísértetei című legújabb kötetét.
Marton Mária legutóbb két éve, 2024-ben hallatott magáról. Akkor az Örök viszony című regényét mutattuk be. A szerelem kísértetei két év szünet után jelent meg, de, mint mondta, az alkotói folyamat megkívánja az ilyen hosszú időszakot. A két regényben pedig a legfontosabb közös vonás, hogy mindkét mű a Füredi lakótelep egyik társasházának tizedik emeletén született meg.
„Arról írtam, hogy mennyire többarcúak vagyunk, még a barátaink titkait se nagyon, vagy csak ritkán ismerjük – mondta a zuglói írónő. – A regényem a jelenben játszódik, sok szereplője akár ismerősnek is tűnhet, pedig csupán a képzeletem szüleményei, de felismerhető alakok, akik körülvesznek minket. Értékes emberek: szeretnek, kalandjaik hol nyíltak, hol titkosak, néha bűnösnek mondhatók, de inkább emberiek, megbocsáthatók. Ki nem vétkezik? Ne ítélkezzünk.”
Amellett, hogy az új regény egy izgalmas mű, társadalmi korrajzot is ad napjaink Magyarországáról. A regény nem nélkülözi az aktualitásokat sem, megjelenik benne az ukrán–orosz háború, a magyarországi korrupció, az etalonnak számító dán demokratizmus, és a történetet áthatja – nem is kicsit – a szexualitás.
„Régóta foglalkoztatott már ez a téma, és most végre kiírhattam magamból. És igen, néha túl erős szavakat használok – úgy, mint az életben –, de a mondanivaló nagyon erős, ami megköveteli az őszinteséget.”
Marton Mária új regényét a Kossuth Kiadó egykori vezetője, Kocsis András Sándor által létrehozott KAS Kiadó adta ki. A zuglói szerző a 97. Ünnepi Könyvhéten a Vigadó téren dedikált, mi is ott kaptuk lencsevégre.
„Remélhetőleg gyümölcsöző lesz a kapcsolatom a kiadóval. A következő könyvem témája ugyanis már összeállt. Igaz, ahhoz, hogy ebből kész regény lehessen, még legalább bő egy évre van szükségem.”
Marton Mária 2002 óta lakik Zuglóban, a Füredi lakótelep patakparti oldalán. Akárhányszor találkozunk, elmondja, hogy az abalakából egész Budapestet láthatja, ez felcserélhetetlen élmény. Szeret itt élni.
„Az, hogy az ablakomból az eget látom, ahogy ráhajol a városra, hol kéken, hol a csillagokkal teli feketeségével a kivilágított budai hegyekre, nemcsak megnyugtat, hanem ihletet is ad. Utána jön az íróasztal, a számítógépem és a megszállottság. Ilyenkor sehová nem megyek, hanem napi 24 órában dolgozom. A történeteimtől és a szereplőimtől még éjjel sem szabadulok. Ha túl vagyok egy regényen, akkor viszont szükségem van a feltöltődésre. Most éppen ilyen időszakomat élem.”
Mária új regénye nem nélkülözi a humort sem. Ez egyébként mindig is jellemezte írói stílusát. A humorérzékéért pedig nem kellett túl messzire mennie, hisz édesapjától, a Rádiókabaré és a Humorfesztivál létrehozójától, Marton Frigyestől már gyerekként volt mit elsajátítania. Lehetett volna belőle színész vagy humorista, mégis inkább az alkotói szabadságot jelentő irodalmi pályát választotta. Versekkel kezdte, majd az érdeklődése a próza, azon belül a regények felé fordult. Van ugyan két drámakötete, és a drámái közül itthon többet, sőt még New Yorkban is egyet bemutattak, de az utóbbi években szinte kizárólag regényeket írt. „A szerelem kísértetei” a regényei közül az ötödik nagy műve e sorban, s mint mesélte, már a hatodik is készülőben van.














